Upgradarea echipamentului la Technicus până la ultimul procent
Technicus este meșteșugarul la care, contra monede sau rubine, îți îmbunătățești permanent calitatea echipamentului — și una dintre puținele mecanici din joc unde poți calcula exact probabilitatea. Fiecare încercare are o șansă de succes cunoscută, de la 100 % la primul pas până la 2 % la ultimul, iar un eșec nu strică nimic. Ghidul acesta îți oferă tabelul complet cu prețuri și șanse pentru toți cei 20 de pași, costurile așteptate calculate pe raritate și o strategie despre ce merită upgradat și unde te oprești.
Cum funcționează Technicus
Technicus se deblochează la nivelul 10 și face un singur lucru: îmbunătățește permanent calitatea unei piese de echipament. Fiecare piesă are, în funcție de raritate, un număr maxim de upgrade-uri, iar fiecare upgrade suplimentar e mai scump și mai puțin probabil. Se plătește cu monede sau rubine — și aici Technicus e special: e unul dintre puținele sisteme unde monedele, din care un jucător avansat are milioane, chiar au o utilizare reală.
Caracteristica esențială: o încercare eșuată nu are nicio consecință. Echipamentul nu se strică, nu pierde nivel, nu dispare — plătești doar costul încercării. Upgradarea e deci pur o chestiune de răbdare și buget, nu de risc.
Limitare: poți upgrada doar echipamentul care nu e de tip relicvă — piesele relicvă (relic) nu sunt acceptate de Technicus. În schimb, echipamentul din Rift, obținut din evenimentul Rift Raid, poate fi upgradat. Se pot upgrada cinci din cele șase tipuri de echipament.
Tabelul complet cu prețuri și șanse pentru toți cei 20 de pași
Iată tabelul complet de upgrade. Coloana „nivel” indică ordinea upgrade-ului pentru piesa respectivă:
| Upgrade | Monede | Rubine | Șansă de succes |
|---|---|---|---|
| 1 | 170 | — | 100 % |
| 2 | 550 | 550 | 86 % |
| 3 | 1 100 | 550 | 70 % |
| 4 | 1 790 | 1 010 | 58 % |
| 5 | 2 620 | 1 620 | 47 % |
| 6 | 3 580 | 2 370 | 39 % |
| 7 | 4 650 | 3 270 | 32 % |
| 8 | 5 830 | 4 330 | 26 % |
| 9 | 7 120 | 5 550 | 21 % |
| 10 | 8 520 | 6 920 | 17 % |
| 11 | 10 020 | 8 460 | 14 % |
| 12 | 11 620 | 10 150 | 12 % |
| 13 | 13 310 | 12 010 | 10 % |
| 14 | 15 100 | 14 040 | 8 % |
| 15 | 16 970 | 16 220 | 6 % |
| 16 | 18 940 | 18 580 | 5 % |
| 17 | 21 000 | 21 100 | 4 % |
| 18 | 23 140 | 23 790 | 3 % |
| 19 | 25 370 | 26 650 | 3 % |
| 20 | 27 680 | 29 680 | 2 % |
Prețurile sunt pentru o singură încercare — și pentru că șansa scade până la 2 %, costul real al pașilor avansați e de multe ori mai mare. Pe lângă asta, apare din când în când o ofertă specială (Prime Sale Technicus) care reduce semnificativ costul upgrade-ului în rubine — merită să amâni pașii avansați tocmai pentru ea.
Câți pași are fiecare raritate
Numărul de upgrade-uri depinde de raritatea piesei:
| Raritate | Upgrade maxim | Număr așteptat de încercări | Cost așteptat în monede |
|---|---|---|---|
| Obișnuită (Ordinary) | 3 | aprox. 4 | aprox. 2 400 |
| Rară (Rare) | 8 | aprox. 17 | aprox. 57 000 |
| Epică (Epic) | 12 | aprox. 43 | aprox. 310 000 |
| Legendară (Legendary) | 16 | aprox. 102 | aprox. 1 290 000 |
| Unică (Unique) | 20 | aprox. 244 | aprox. 4 820 000 |
Valorile așteptate rezultă din tabelul de șanse (pentru un pas cu șansa p ai nevoie în medie de 1/p încercări). Arată bine unde e pragul critic: o piesă obișnuită sau rară o maxezi din mărunțiș, una epică te costă sute de mii de monede, dar echipamentul legendar și unic ajunge în milioane — doar al douăzecilea pas al unei piese unice înghite în medie 50 de încercări a câte 27 680 de monede, adică aproape 1,4 milioane. Sunt însă medii: poți reuși din prima, la fel de bine poți da click de o sută de ori.
Ce merită upgradat și unde te oprești
1. Upgradează doar echipamentul pe care îl vei purta și peste un an. Upgrade-ul e permanent, dar legat de o piesă anume. Să torni monede într-o piesă rară pe care o înlocuiești peste o lună cu una epică e pierdere curată. Ținte ideale: seturile unice și legendare de comandanți și castelani care îți formează build-ul pe termen lung, plus echipamentul din Rift pentru boss.
2. Fă mereu primii 5 până la 8 pași. Până la șansa de 47 % (pasul 5), tot parcursul te costă câteva mii de monede, iar bonusurile cresc rapid. La echipamentul rar poți merge liniștit până la maxim — 57 000 de monede pentru o piesă complet upgradată e o afacere bună.
3. De la pasul 13 în sus (șansă de 10 % și mai mică) plătește neapărat cu monede, nu cu rubine. Prețurile celor două monede sunt aproape identice începând cu pasul 17 (21 000 de monede vs. 21 100 de rubine pe încercare), doar că monedele sunt generate de castel nelimitat și gratuit, în timp ce rubinele sunt cea mai tare monedă din joc. Upgradarea cu rubine are sens doar în timpul Prime Sale Technicus, cu o reducere substanțială.
4. Nu lua șansele personal. O șansă de 2 % înseamnă că, în medie, reușește una din cincizeci de încercări — și poate apărea liniștit o serie de 150 de eșecuri. Upgradează constant, ori de câte ori dă pe afară vistieria, și tratează asta ca pe un consumator pe termen lung al surplusului de monede, nu ca pe un proiect de o după-amiază.